A+7
4+7
4+7=11
b-3
5-3
5-3=2
9c
9(10)
9(10)=90
We can use the formula:
F = P · ( 1 + i )^n
where: P = $125,000, i = 0.019 ( 1.9 %), n = 10
F = $125,000 · ( 1 + 0.019 )^10
F = $125,000 · 1.019^10
F = $125,000 · 1.207096
F = $150,887
And we have to add $48,3000 ( for renovations and improvements )
$150,887 + $48,300 = $199,187 ≈ $199,200
Answer: You will be sell the house for $199,200.
Answer:
8.3-0.3t > 6.06
Step-by-step explanation:
We have been given that the average american consumes 8.3 gallons of whole milk per year.
And amount has been decreasing by 0.3 gallons per year.
and the whole milk consumed was greater than 6.06.
So, the required inequality becomes:
8.3-0.3t > 6.06
Where, t is the time
Answer:
1436.75504 or 1372/3π cm^3
Step-by-step explanation:
The volume of a sphere can be found using:
V = 4/3 πr^3
We know the radius is 7, so we can substitute 7 in for r
V = 4/3 π7^3
Evaluate the exponent
V = 4/3 π 343
If we want the answer in terms of pi, multiply the two other numbers, that are not pi: 4/3 and 343.
v= (4/3*343)π
v=1372/3π
If we want an exact answer, multiply 1372/3 and pi
v=1436.75504
So, the volume is 1436.75504 or 1372/3 π cm^3
Answer:
Speed = 13.0m/s
Step-by-step explanation:
Given that velocity, v = (ai ± bj)m/s.
Because speed is scalar and has only magnitude, we can obtain it from the velocity by calculating only the magnitude given as:
...Equation 1
From the question, we were given the position vector, r
The velocity can be obtained by differentiating r with respect to time, t
We have that differentiation of a constant is 0.
![v = \frac{dr}{dt} = \frac{d}{dt}[(2.0+5.00t)i + (3.0 - 3.00t^{2})j] \\\\v = 0 + 5.00i + 0 - (6.00t)j](https://tex.z-dn.net/?f=v%20%3D%20%5Cfrac%7Bdr%7D%7Bdt%7D%20%3D%20%5Cfrac%7Bd%7D%7Bdt%7D%5B%282.0%2B5.00t%29i%20%2B%20%283.0%20-%203.00t%5E%7B2%7D%29j%5D%20%20%20%5C%5C%5C%5Cv%20%3D%200%20%2B%205.00i%20%2B%200%20-%20%286.00t%29j)
At time t = 2.00s,

To obtain the speed, we use equation 1

<em>Therefore, the speed of the object at time t = 2.00s is 13.00m/s</em>