Answer:
Speed = 13.0m/s
Step-by-step explanation:
Given that velocity, v = (ai ± bj)m/s.
Because speed is scalar and has only magnitude, we can obtain it from the velocity by calculating only the magnitude given as:
...Equation 1
From the question, we were given the position vector, r
The velocity can be obtained by differentiating r with respect to time, t
We have that differentiation of a constant is 0.
![v = \frac{dr}{dt} = \frac{d}{dt}[(2.0+5.00t)i + (3.0 - 3.00t^{2})j] \\\\v = 0 + 5.00i + 0 - (6.00t)j](https://tex.z-dn.net/?f=v%20%3D%20%5Cfrac%7Bdr%7D%7Bdt%7D%20%3D%20%5Cfrac%7Bd%7D%7Bdt%7D%5B%282.0%2B5.00t%29i%20%2B%20%283.0%20-%203.00t%5E%7B2%7D%29j%5D%20%20%20%5C%5C%5C%5Cv%20%3D%200%20%2B%205.00i%20%2B%200%20-%20%286.00t%29j)
At time t = 2.00s,

To obtain the speed, we use equation 1

<em>Therefore, the speed of the object at time t = 2.00s is 13.00m/s</em>