Answer:
chances chances of happening = 0.0119
Step-by-step explanation:
given data
bet = $5
independent fair games = 50
solution
we will think game as the normal distribution
so here mean is will be
mean = 
mean = 25
and standard deviation will be
standard deviation = 
standard deviation = 3.536
so
we have to lose 33 out of 50 time for lose more than $75
so as chance of doing things z score is
z score =
z score = 2.26
so from z table
chances chances of this happening = 0.0119
Answer:19.74 gallons of the gas in the tank is wasted.
Step-by-step explanation:
Since the efficiency of the gas engine is 6%, wastage is #= 100 - 6 = 94%.
Therefore wastage = 94% x 21=94 x21/100=19.74 gallons
The correct answer to this is:
Nonrandom and biased
<span>The method of Li’s sampling has a
tendency that some elements or portion in the population has no chance of
selection. Further, it was not stated which portion of the population she
obtained the sample thus we cannot accurately determine the probability of
selection. This kind of sampling results in a bias. A biased sampling is a type
of nonrandom sampling. </span>
<span>The area increases to 2 times the original value. </span>