Answer and Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follow:-
A).Present Value of the Cash Flow for the Lump Sum Payout
= Prize of Lottery Amount × (1 -Tax Rate)
= $506,300 × (1 - 0.46)
= $506,300 × 0.54
= $273,402
B).Present Value of the Cash Flows for Annuity Payout is
= Annuity Payment × (1 - Tax Rate) × PVIFA 8%,20 Years × (1 + Rate of Return)
= $37,000 × (1 - 0.26) × 9.8181 × (1 + .08)
= $37,000 × 0.74 × 9.8181 × 1.08
= $290,325
c). According to the analysis, $290,325 is more than the $273,402, So he should be chooses option (b) $290,325 as a payout option.
<h2>Sebastian is employing <u>Goal setting</u> as a mechanism of career management.</h2>
Explanation:
<u>Goal setting:</u>
- Serve as a base for "Human resource Planning"
- It is proven that those employees who have goal setting will show good performance on their job.
- This will directly or indirectly promote the organization
- We can achieve organizational goals too
- Goal setting techniques are used by successful people around the world
- This might even be a favorite interview questions because the HR can understand how effective the employee would be for the organization.
Answer:
a. Assuming you purchased the bond for $850, what rate of return would you earn if you held the bond for 30 years until it matured with a value $5,000?
future value = present value x (1 + r)ⁿ
- future value = $5,000
- present value = $850
- n = 30
5,000 = 850 x (1 + r)³⁰
(1 + r)³⁰ = 5,000 / 850 = 5.882652
³⁰√(1 + r)³⁰ = ³⁰√5.882652
1 + r = 1.0608444
r = 0.0608444
r = 6.08%
b. Suppose under the terms of the bond you could redeem the bond in 2025. DMF agreed to pay an annual interest rate of 1.3 percent until that date. How much would the bond be worth at that time?
future value = present value x (1 + r)ⁿ
future value = 850 x 1.013⁷ = $930.43
c. In 2025, instead of cashing in the bond for its then current value, you decide to hold the bond until it matures in 2048. What annual rate of return will you earn over the last 23 years?
5,000 = 930.43 x (1 + r)²³
(1 + r)²³ = 5,000 / 930.43 = 5.373859398
²³√(1 + r)²³ = ²³√5.373859398
1 + r = 1.075849638
r = 0.0758
r = 7.58%
Answer:
Considering the allocate fixed cost, it would not be a good option.
It will generate a financial disadvantage of 22,950
Explanation:
![\left[\begin{array}{cccc}&produce&buy&Differential\\Purchase&&282,600&-282,600\\Variable Cost&270,000&&270,000\\Fixed Cost&68,400&32,850&-35,550\\Total Cost&338,400&315,450&-22,950\\\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bcccc%7D%26produce%26buy%26Differential%5C%5CPurchase%26%26282%2C600%26-282%2C600%5C%5CVariable%20Cost%26270%2C000%26%26270%2C000%5C%5CFixed%20Cost%2668%2C400%2632%2C850%26-35%2C550%5C%5CTotal%20Cost%26338%2C400%26315%2C450%26-22%2C950%5C%5C%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
Fixed overhead; 38 x 1800 = 68,400
There is a portion of 35,550 fixed cost which is tracable to the real wheel assembly line thus, will be eliminated.
But 32,850 would not.
Considering this, it would not be a good option to stop the assembly line and purchase the component
19...
1st you add the number of patients she had
24+16+25+8+22= 95
2nd divide the number by the days of the week
95/5=19
please vote my answer brainliest. thanks!