Answer:
Rydberg constant 3.3 x 10¹⁵ Hertz is equal to 1.090 x 10⁷ m⁻¹
Explanation:
Given;
Rydberg constant as 3.3 x 10¹⁵ Hz
1 Rydberg constant = 3.3 x 10¹⁵ Hz
1 Rydberg constant = 1.090 x 10⁷ m⁻¹
Therefore, Rydberg constant 3.3 x 10¹⁵ Hertz is equal to 1.090 x 10⁷ m⁻¹
Answer: D. less likely to form any bond
Explanation:
The approximate alcohol content is 210 ml.
Explanation:
It can be deduced from the question that each bottle is of 1000ml or 1 litre.
The first bottle is one half full means it has 500 ml of solution and it has 20% alcohol in it. So volume of alcohol in the solution is
20/100*500
=100 ml
The first bottle is one fifth full, so the volume of mixture is 1/5th of 1000ml
so it is 200ml having 30% alcohol
30/100*200
= 60 ml
The third bottle is one tenth full so its volume is 1/10*1000
100 ml. having 50% of alcohol
50/100*100
50 ml.
The alcohol content obtained from all these 3 litres is:
100+60+50
= 210 ml of alchohol is obtained from 800 ml of mixture.
The best and most correct answer among the choices provided by your question is the third choice or letter C.
The best model of a water <span>molecule would be: </span><span>Two small, plastic balls attached to a larger plastic ball by toothpicks</span>
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
Answer: The actual yield of
is 60.0 g
Explanation:-
The balanced chemical reaction :

Mass of
=

According to stoichiometry:
1 mole of
gives = 1 mole of 
1.51 moles of
gives =
moles of 
Theoretical yield of 
Percent yield of
= 



Thus the actual yield of
is 60.0 g