Answer: This is what Khan Academy said the answer was
A score of 85 would be 1 standard deviation from the mean, 74. Using the 68-95-99.7 rule, we know that 68% of normally distributed data falls within 1 standard deviation of the mean. This means that 100%-68% = 32% of the data is either higher or lower. 32/2 = 16% of the data will be higher than 1 standard deviation from the mean and 16% of the data will be lower than 1 standard deviation from the mean. This means that 16% of the graduating seniors should have a score above 85%.
Answer:
31/7 = 4 3/7.....3/7 is less then 1/2....so the closest integer is 4
Step-by-step explanation:
Please mark me brainlist if this helped
I believe the correct answers are:
<span>UV = 14 ft and m∠TUV = 45°</span>
<span>ST = 20 ft, UV = 14 ft, and m∠UST = 98°
Or, in other words, Options A and D.
</span>
Answer:

Step-by-step explanation:
<u>Theorem 1:</u> The height of right triangle drawn from the right angle to the hypotenuse divides the hypotenuse into two segments. The length of the altitude is the geometric mean of these two segments. Hence,

<u>Theorem 2:</u> In a right triangle, the altitude drawn from the right angle to the hypotenuse divides the hypotenuse into two segments. The length of each leg of the right triangle is the geometric mean of the lengths of the hypotenuse and the segment of the hypotenuse that is adjacent to the leg.
Thus,
