Answer:
Angular speed, = 52.35 radians per second
Step-by-step explanation:
It is given that,
A machine wheel spins at a rate of 500 revolutions per minute
Diameter of wheel, d = 80 cm
We have to find the angular speed of the wheel in radian per second.
Revolution/minute can be converted to radian/minute by by multiplying 2π.
500 revolutions/minute = 500 × 2π radian/minute = 1000π radian/minute
Since, 1 minute = 60 seconds
500 revolutions/minute = 1000π/60 = 52.35 radians per second
Hence, this is the required solution.