Gross pay = $2,759.00
Total deductions = 7.65%+12%+7% = 26.65% = 0.2665
By thumb rule, rent and other fixed expenses ≤ 28% of Monthly gross salary
Therefore,
Allowed housing and fixed expenses = 0.28*2,759 = $772.52
Then, a. is the correct answer.
First we calculate the ambio rate from x = 0 to x = 15:
We have:
R = ((80-10) / (0-15))
R = -4.666666667
We now calculate for the entire interval:
from x = 0 to x = 20:
R = ((80-2) / (0-20))
R = -3.9
Answer:
What is the average rate of change over the entire slide?
R = -3.9
The average rate of change from x = 0 to x = 15 is about -4.667. How does the average rate change from x = 0 to x = 20 compare to this number?
The percentage difference is:
(-3.9 / -4.666666667) * (100) = 83.57142857%
100-83.57142857 = 16.42857143%
Alex can buy at most 4 pounds of tomatoes
Let:
a represent pounds of tomatoes to buy
3a represent pounds of black beans to buy
Total cost of each ingredient that can be bought = number of pounds x price per pound
Tomatoes = a x $1.60 = 1.60a
Black beans = 3a x $1.70 = 5.1a
1.60a + 5.1a = 26.80
Add similar terms
6.7a = 26.80
Divide both sides of the equation by 6.7
a = 4 pounds
A similar question was solved here: brainly.com/question/848628?referrer=searchResults
New Workshop: 4,134,232,638,937
Old Workshop: 22,912,546,992
New/Old = 180.435
The new workshop can produce approximately 180 times as many toys as the old workshop.
The only ones that would work are if the factor is composite and if 1 is added to it it can be divided into 48. So 15 would work. The factor 15 is composite, and if 1 is added it can be divided into 48.Therefore the son is 15.