Answer:
$44,440.96
Explanation:
We must find the future value of the initial $7,900 deposit and the annuity (17 deposits of $1,200 each)
- future value of the initial deposit = present value x (1 + interest rate)ⁿ = $7,900 x 1.04¹⁸ = $16,003.95
- future value of the annuity = Payment x ([1 + interest rate]ⁿ - 1) / interest rate = $1,200 x (1.04¹⁷ - 1) / 0.04 = $28,437.01
total amount on Angela's savings account = $16,003.95 + $28,437.01 = $44,440.96
Answer:
5,182 Units
Explanation:
The computation of additional units is given below:-
Operating income = Contribution Margin Per unit × Units - Fixed cost
= ($4.50 - $1.75) × 29,000 - 8,500
= $71,250
Operating income is increased by 20%
Operating income = $71,250 × 1.20
= $85,500
So, per units
$85,500 = ($4.50 - $1.75) × Units - 8,500
= $94,000 ÷ 2.75
= 34,181.82
Additional Units
= 34,181.82 - 29,000
= 5,182 Units
This is known as family branding. Family branding or also
known as umbrella branding is a marketing strategy that uses a single brand
name in marketing the products. The family branding develops familiarity in the
market due to its name and logo. This helps their new product lines to get
distinguished in the market.
Answer:
The correct answer is:
A. when employees at the acquired company willingly embrace the cultural values of the acquiring organization.
Explanation:
Normally, employees of a company are so used to their culture and work environment that for them the implementation of new strategies work is a great impact process. Although the workers accept the change in a voluntary basis, for new organizations it is necessary to apply a plan in order to help employees to meet and get familiar with the new environment and way of working. It is this process of change and progress that is known as deculturation, or implementation and change of different ideas and plans for the working place.