Answer: Total Loss or Gain = $0
<u>Step-by-step explanation:</u>
Gain: $55,055 (1 + 0.16)
= $55,055 (1.16)
= $63,863.80
Profit = $8,808.80
Loss: $55,055 (1 - 0.16)
= $55,055 (0.84)
= $46,246.20
Loss = -$8,808.80
Profit + Loss
= $8,808.80 - $8,808.80
= 0
Answer:
He needs to buy 120 packages of dod food.
Step-by-step explanation:
b - bird food
h - hamster food
d - dog food
c - cat food
b + h + d + c = 600
b = h (bird food is the <em>same</em> as hamster food)
b = 4 d (bird food is <em>4 times</em> dod food)
c = d/2 (cat food is <em>half</em> dog food)
Total of packages ordered.
b + b + d + c = 600
4d + 4d + d + d/2 = 600
4 d + 4 d + d + d = 600. 2
10 d = 1.200
d= 120 .........the amount of dog food packages.
Answer:
a. A relative-frequency distribution is to a variable as a ___probability_______ distribution is to a random variable. b. A relative-frequency histogram is to a variable as a _____probability_____ histogram is to a random variable.
Step-by-step explanation:
Probability is a type of mathematics which deals with numerical descriptions of how likely an event would occur, or how likely it is that a the occurrence would be true. The probability of an event is usually between 0 and 1,
where 0 represent impossibility and 1 represents the chance of it occurring.
<span>Residual value is the difference between the observed value of the dependent variable (y) and the predicted value (ŷ) in a data set.
i.e. Residual value = given value - predicted value
From the table, the residual value corresponding to a has 4.1 as the given value and 4.5 as the predicted value.
Therefore, a = 4.1 - 4.5 = -0.4
Similarly, </span><span>the residual value corresponding to b has 7.2 as the given value and 7.05 as the predicted value.
Therefore, b = 7.2 - 7.05 = 0.15
</span>
Therefore, a = -0.4 and b = 0.15
Let a set of

elements.
We can find

(factorial) of the

element.
However, combination of the element lead to less than

possibilities.
(combining like adding or multiplying)
So the proposition is false.