Answer:
His gain percent would have been 8%
Step-by-step explanation:
The key to answering this question is to first calculate the price at which the wheat flour was bought.
Mathematically;
% profit = (selling price-cost price)/cost price * 100%
Let the cost price be $x
Thus;
% profit = (30-x)/x * 100
20 = 100(30-x)/x
20x = 3000-100x
100x + 20x = 3000
120x = 3000
x = 3000/120
x = Rs 25
So let’s assume he sold at Rs 27
His profit would have been 27-25 = 2
His gain or loss percentage would’ve been;
2/25 * 100/1 = 200/25 = 8% (gain, since selling price is greater than the cost price)
Let us say that:
x = is the number of ads that Nadia sold every week
P = payment or amount that she receives every week
So the equations we can formulate for choice A and B are:
choice A: P = 110 x
choice B: P = 150 + 85 x
The amount that she receives for A must be greater than
she receives for choice B, so:
110 x > 150 + 85 x (inequality equation)
Calculate for x:
110 x – 85 x > 150
25 x > 150
x > 6
Therefore Nadia must sell more than 6 ads every week so
that Choice A would be the better choice.
<span>D. Let x represent the number of trays of dog bone treats made and y represent number of trays of oatmeal dog treats made.</span>
Answer:
5%
Step-by-step explanation:
Total 'halwa' made = 1
Divided into four equal portion = 1/4
Arrival of an unexpected guest = 1/5
By what percentage has each family member's share been reduced:
Change in the sharing proportion:
Previous share ratio - new sharing ratio
(1/4 - 1/5) = (5 - 4) / 20 = 1/20
That means total reduction in the sharing = 1/ 20
Since each member comes contributed equally:
Reduction in each family member's share ;
(1 / 20) ÷ 4
(1 / 20) * 1/4 = 1/ 80
Percentage reduction:
(Reduction / original share) * 100%
[(1/80) ÷ (1/4)] * 100
(1/80 * 4/1) * 100%
(1/20) * 100%
= 5%
Reduction in each family members share = 5%
Answer:
3213 cm
Step-by-step explanation:
First draw the frame around the triangle. The circular edges added together give you 360 degrees. Use pi*r^2 to get 4pi which is around 12.56. 100cm=m. 2*500+2*400*2*700=3200.
3200+ 13 = 3213