Gareth has $2,000 to invest. Putting the money in a savings account at his local bank will earn him 2.2% annual interest.
Interest earned in local bank = 2000 * 22.2% = 2000 * 0.022 = 44
Putting the money in an online savings account will earn him 4.85% annual interest
Interest earned in online account = 2000 * 4.85% = 2000 * 0.0485 = 97
He will be charged $3 every time he makes an ATM withdrawal.
In online account, the interest is 97 . If he withdraws 18 times then
Total ATM fee is 18 * 3= 54 . so 97 - 54 = 43
43 is lower than 44 that is interest of local account.
Therefore, 18 ATM withdrawals make local savings account to be a better deal than the online savings account every year.
Answer:
5,500 rabbits
Step-by-step explanation:
500% of something is 5 times the original amount. 1,100 rabbits times 5 equals 5,500.
∆ABC has vertices at A(12, 8), B(4, 8), and C(4, 14). ∆XYZ has vertices at X(6, 6), Y(4, 12), and Z(10, 14). ∆MNO has vertices a
koban [17]
To get the length of each side,
use the distance formula with equation:
Distance = ((x2-x1)^2+(y2-y1)^2)^0.5
Solving
<span>AB = 8 units BC = 6 units AC = 10 units
</span><span>MN =8units NO = 6 units MO = 10 units
</span><span>XY = 6.32 units YZ = 6.32 units XZ = 8.94 units
</span>JK = 4.47 units KL = 4.47 units JL = 6 units
1 The
right answer is the letter b) triangle ABC and Triangle MNO are Congruent
<span>triangles
ABC and MNO are triangles that have the same lengths of its three sides.
</span>2 The answer is the letter c)
rotation
There
is a rotation of
90º about ABC and MNO the origin is B=N
B=N
C----------O
A----------M
Answer:
The probability of getting someone who is age 18-22 or does not smoke is 0.854 ....
Step-by-step explanation:
Through the given statements we have to find the probability of getting someone who is age 18-22 or does not smoke.
Age 18-22 has 177 people. 48 of whom smoke.
People who does not smoke =(177-48) + (146-31) +(81-28)
People who does not smoke=129+115+53 = 297
People with age (18-22) who does not smoke = 129
P(18-22 or does not smoke) = (177+297-129)/(177+146+81)
P(18-22 or does not smoke) = 345/404
P(18-22 or does not smoke) = 0.854
Thus the probability of getting someone who is age 18-22 or does not smoke is 0.854 ....
Answer:
7
Step-by-step explanation:
https://www.calculatorsoup.com/calculators/math/longdivisiondecimals.php