Answer:
79.2 tons
Step-by-step explanation:
What must be done is to apply a proportion rule, taking into account what happened in the registry and what is wanted for this new year. In the following way we can calculate the amount of tons of oranges.
Powder concentrate Oranges
45 tons -------------------------> 54 Tons
66 tons -------------------------> X Tons
X = 66 * 54/45
X = 79.2, that is to say that 79.2 tons are necessary to produce 66 tons of powder concentrate to make juice.
Answer:
731 miles
Step-by-step explanation:
To solve this, we can set up a proportion.
Let's name the number of miles he travels in 17 hours x for now.
8/344=17/x
Simplify 8/344
2/86=17/x
Cross multiply
86*17=2*x
2x=1462
Divide both sides by 2.
x=731
He would travel 731 miles in 17 hours.
After the 25% discount the vase would cost $18.00
Answer:
When they send 25 texts each, their bills will be equal
Step-by-step explanation:
Let the number of text messages that makes their bill equal be x
Jorge will have a bill of = 50 + x(1) = 50 + x
Jillian will have a bill of = 72 + 0.12(x) = 72 + 0.12x
Since their bills will now be equal, we equate both
50 + x = 72 + 0.12x
72-50 = x-0.12x
22 = 0.88x
x = 22/0.88
x = 25 texts
Answer = B, because 2% of 55,000 equals $1,100 then you add the $700 salary bringing you to the minimum $1,800