Answer:
Carbon-14 loses around 10% ( 0.1 in decimal form) of its mass, after one millennium.
Then if we start with a mass A of Carbon-14, after one millennium we will have a mass equal to:
A - A*0.1 = A*(0.9)
After another millennium, we will have a mass equal to:
A*(0.9) - A*(0.9)*0.1 = A*(0.9)^2
And so on, this is an exponential decay.
We already can see the pattern here, after x millenniums, the mass of carbon-14 will be:
M(x) = A*(0.9)^x
Now, in this problem we have 600 grams of carbon-14, then the equation for the mass will be:
y = M(x) = 600g*(0.9)^x
And the graph of this equation is shown below.
Answer:
3.00
Step-by-step explanation:
USL = 350+18 = 368
z = (USL-Mean)/6*σ = (368-350)/6*σ
σ = 3/0.9999966 = 3.00 (approx)
Answer:
( t - p ) / 85x = h
( t - 265.95 ) / 85x = h
648.45 - 265.95 / 85x = 3.32h
h = 3.32
Therefore ( t - p ) / 85x = 3.32
Step-by-step explanation:
648.45 - 265.95
282.50 /85
= 3.32 hrs
Finding equation to find hours can be shown as
( t - p ) / 85x = 3.32
How we found equation to find total
Parts = 19 x 14 - 5/100 = 266- 0.05
648.45 - 265.95 = 282.5
282.5/85 = 3.323 near to 3,233529
Labour = 85x = 17 (5 + x)
Equation = 17(5+ x) + 14(19) - 5/100 = 648.45 where x = 85
Equation = ( 85x x 3 1/3) + 265 - 19/20 = t