Answer: $1,444,000
Explanation:
The Cost of Goods sold for a manufacturing company includes the Manufacturing overhead. If the overhead was overapplied, the COGS is inflated and needs a downward adjustment.
COGS after overapplied overhead is disposed of = COGS before disposal - overapplied amount
= 1,460,000 - 16,000
= $1,444,000
Answer:
The correct answer is D
Explanation:
Expenditure is the funds which is used by organizations, firms or the corporations in order to attain the improve existing ones, new assets or the decrease the liability. In short, it is the use of the resource in the business operations.
So, when the expenditure is made on machine which is used by an enterprise need to be capitalized if it increase the quantity produced by the machine.
Answer:
Neither your self serving bias nor constructs nor ethnocentrism nor stereotypes. None of the stated
Answer: HR analytics
Explanation: It refers to a data driven approach used by organizations with the objective of managing individuals working in it. It is used by the organisations to analyze the problems of the employees and detect critical problems so that their solution could be obtained.
It is usually used by the HR department for the purpose of keeping the environment within the workplace positive and effective.
Hence from the above we can conclude that HR team could use HR analytics.
Answer:
Capacity utilization rate of team 1=4200/4700=0,89
Capacity utilization rate of team 2=3700/4700=0,78
Explanation:
To get the maximum capacity of utilization capacity manager must consider the routine safety and the level where average cost per unit, so we use 4700 widgets per day to get the rate of team 1 and 2.
Capacity utilization rate of team 1=4200/4700=0,89
Capacity utilization rate of team 2=3700/4700=0,78