Answer:
How much water is in an empty glass that is 10cm high and has a diameter of 5 cm ?
= 196,25 cm
Step-by-step explanation:
diameter = 5 cm
radius = 1/2 × diameter
radius = 1/2 × 5 = 2,5
How much water is in an empty glass that is 10cm high and has a diameter of 5 cm?
= π × r × r × high
= 3,14 × 2,5 × 2,5 × 10
= 196,25 cm
C(x) = 6x + 3
$6 per hr..and $3 for the skates
check..
c(x) = 6x + 3
he skated for 3 hrs and was charged $21
c(3) = 6(3) + 3
c(3) = 18 + 3
c(3) = 21
<span>.so it is c(x) = 6x + 3</span>
The correct question is
The hypotenuse and one of the legs of a right triangle form an angle that has a cosine of √<span>2/2 .
What is the measure of the angle?
Let
</span>∅--------> the angle
cos ∅=√2/2<span>
cos </span>∅=[distance of one of the leg/hypotenuse]
[distance of one of the leg/hypotenuse]=√2/2
<span>I could say that
</span>distance of one of the leg=√2
and
hypotenuse=2
so
<span>applying the Pythagorean theorem
</span>c=hypotenuse=2
a=√2
b=?
c²=a²+b²-------> b²=c²-a²------> b²=2²-(√2)²-----> b²=2-----> b=√2
therefore
if a=b
then
the angle ∅=45°
the answer is the option
<span>b.45 degrees</span>
Answer: c) About 16% of the variation in value of the car is explained by a linear relationship with the age of the car.
e) The correlation coefficient, r, is 0.397.
Step-by-step explanation:
Given that:
Coefficient of determination (r²) between two variables, age of car (x) and value of car (y) = 0.158
Correlation of determination (r²) of 0.158 = (0.158 × 100% = 15.8% of the variation between the two variables can be explained by the regression line). Hence, about 16% of the variation between age and value of car can be explained by the linear relationship.
Coefficient of correlation (r) = sqrt(r²) = sqrt(0.158) = 0.397
We have to apply the rule of three
8 servings--------------------1/2 cup of sugar
26 servings--------------------- x
x=(26 servings*(1/2) cup of sugar) / 26 servings=1.625 cup of sugar.