If the question is 3^(2/3),
The answer is the cube root of 9.
Answer:
Step-by-step explanation:
Given the following :
Number of shares purchased (2016) = 50
Purchase price of shares $396.33 per share
Closing price per share four years later = $778.38
A) What did Chadwick pay for all of the shares in 2016?
Purchase price per share × number of shares.
$396.33 × 50 = $19,816.50
B) What was the closing value of all of the shares four years later?
Closing price per share × number of ahaf
=$778.38 × 50
= $38,919
C.) Profit on stock :
$(38,919 - 19,816.50)
= $19,102.5
D) What is his rate of return on his shares when he sold them?
(Current Purchase - initial value) /current price
(778.3 - 396.33) / 396.33
= (381.97 / 396.33) 100%
= 0.9637675
=
Answer:
follow me @peachllings
Step-by-step explanation:
and @wtfpeachess
Answer:
50%,5%. Red, Green
Step-by-step explanation:
30/60=1/2=50%
3/60=1/20=5%
red has the highest number
green has the lowest
Answer:
26.11% of women in the United States will wear a size 6 or smaller
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:

In the United States, a woman's shoe size of 6 fits feet that are 22.4 centimeters long. What percentage of women in the United States will wear a size 6 or smaller?
This is the pvalue of Z when X = 22.4. So



has a pvalue of 0.2611
26.11% of women in the United States will wear a size 6 or smaller