Answer:
150 short sleeves ordered
100 long sleeves ordered
Answer: 14,000 i think
Step-by-step explanation:
Answer:
The required probability is 0.988.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
Based on a poll, 67% of Internet users are more careful about personal information when using a public Wi-Fi hotspot.
That means the probability of more careful is 0.67
The probability of not careful is: 1-0.67 = 0.33
We have selected four random Internet users. we need to find the probability that at least one is more careful about personal information.
P(At least one careful) = 1 - P(None of them careful)
P(At least one careful) = 1 - (0.33×0.33×0.33×0.33)
P(At least one careful) = 1 - 0.012
P(At least one careful) = 0.988
Hence, the required probability is 0.988.
The result may be higher because of the convenience bias in retrieving the sample. Because the survey subjects volunteered to respond not random.
Answer:
80.67 hours
Step-by-step explanation:
Data provided in the question:
The number of weekly hours worked :
78 85 82 79 77 82 81 82 81 81 82 78
total number of observations = 12
Now,
Mean = (Sum of all the data values) ÷ (Total number of data values)
or
Mean = ( 78 + 85 + 82 + 79 + 77 + 82 + 81 + 82 + 81 + 81 + 82 + 78 ) ÷ 12
or
Mean = 968 ÷ 12
or Mean = 80.67 hours
Answer:1: Row 3
2: Row 2
3:6 and 10
Step-by-step explanation:
I just finished doing the assignment