Did you take the test? what was the answer Im stuck on this one too
Answer:
88.8 minutes
Explanation:
Graham's law of diffusion relates rate of difusion by the following formula
Rate1 / rate 2 = √( Mass of argon / Mass of Neon)
Where rate = volume divided by time
Rate 1 = 10 ml / t1
Rate 2 = 10 ml / t2
Rate 1/ rate 2 = 10 ml / t1 ÷ 10 ml/ t2 = t2/ t1
t2/t1 = √(Mass of argon / mass of Neon) = √( 39.984/20.179)
125 / t1 = 1.4026
t1 = 125 / 1.4026 = 88.8 minutes
The
number of iron atoms in a cooking pot that has a mass of 0.500 kg can be solve
by dividing it by the mass of the iron atom.
Number
of iron atoms = ( 0.5 kg) (1000g / 1kg) ( 1 iron atom / 9.27 x 10^-23 g)
<span>Number
of iron atoms = 5.39 x 10 ^24 iron atoms</span>
Answer:
THE CURRENT REQUIRED TO PRODUCE 193000 C OF ELECTRICITY IS 35.74 A.
Explanation:
Equation:
Al3+ + 3e- -------> Al
3 F of electricity is required to produce 1 mole of Al
3 F of electricity = 27 g of Al
If 18 g of aluminium was used, the quantity of electricity to be used up will be:
27 g of AL = 3 * 96500 C
18 G of Al = x C
x C = ( 3 * 96500 * 18 / 27)
x C = 193 000 C
For 18 g of Al to be produced, 193000 C of electricity is required.
To calculate the current required to produce 193 000 C quantity of electricity, we use:
Q = I t
Quantity of electricity = Current * time
193 00 = I * 1.50 * 60 * 60 seconds
I = 193 000 / 1.50 * 60 *60
I = 193 000 / 5400
I = 35.74 A
The cuurent required to produce 193,000 C of electricity by 18 g of aluminium is 35.74 A
D
Avogadro's number allows us to measure the amount of atoms or molecules in one mole of a substance.