Answer:
The correct option is: A. 9.57 × 10⁻⁸ m
Explanation:
Given: First molar ionization energy of chlorine (Cl) = 1.25 × 10³ kJ/mol
Since, 1 kJ = 10³ J
∴ First molar ionization energy of chlorine (Cl) = 1.25 × 10³ kJ/mol = 1.25 × 10³ × 10³ J/mol = 1.25 × 10⁶ J/mol
Now, for a single Cl atom,
the first ionization energy of a Cl atom: 


<em>Now, to find the wavelength of light absorbed to ionize the Cl atom, we use the Planck equation:</em>





<em>
Therefore, the wavelength of light (λ) that can ionize the Cl atom</em>: 

<u>Therefore, the wavelength of light (λ) required to ionize a chlorine atom = 9.57 × 10⁻⁸ m</u>