The correct option is C.
A Lewis dot diagram is a representation of the valence electron of an atom, which uses dot around the symbol of the atom. Chlorine has seven electrons in its outermost shell, these seven electrons are arranged in form of dot around the atom of chlorine. If you count the number of dot given in option C, you will notice that they are seven.
Cr{3+} + 3 NaF → CrF3 +
3 Na{+} <span>
First calculate the total mols of NaF.
(0.063 L) x (1.50 mol/L NaF) = 0.0945 mol NaF total </span>
Using stoichiometric
ratio:
<span>0.0945 mol NaF * (1 mol Cr3+ / 3 mol NaF) * (51.9961 g Cr3+/mol) =
1.6379 g Cr3+</span>
the balanced chemical equation for decomposition of HgO is as follows
2HgO --> 2Hg + O₂
stoichiometry of HgO to O₂ is 2:1
number of HgO moles heated are - 3.00 g / 216.59 g/mol = 0.0139 mol
according to stoichiometry of reaction -
number of O₂ moles formed = 0.0139 mol/ 2 = 0.00695 mol
mass of O₂ to be formed - 0.00695 mol x 32.00 g/mol = 0.2224 g
but the actual yield = 0.195 g
percent yield = actual yield / theoretical yield x 100 %
percent yield = 0.195 g / 0.2224 g x 100 % = 87.7 %
answer is 87.7 %
Answer:Mass of Potassium chloride =1.762g
Explanation:
Mass of empty beaker = 23.100 g
Mass of beaker with Potassium chloride = 24.862g
Mass of Potassium chloride = Final weight - initial weight = Mass of beaker with Potassium chloride - Mass of empty beaker = 24.862-23.100 = 1.762g