Answer:
There are 0.09996826 moles per liter of the solution.
Explanation:
Molar mass of HNO3: 63.02
Convert grams to moles
0.63 grams/ 63.02= 0.009996826
Convert mL to L and place under moles (mol/L)
100mL=0.1 L
0.009996826/0.1= 0.09996826 mol/L
<span>There
are a number of ways to express concentration of a solution. This includes
molarity. Molarity is expressed as the number of moles of solute per volume of
the solution. We calculate the mass of the solute by first determining the number of moles needed. And by using the molar mass, we can convert it to units of mass.
Moles </span>(nh4)3po4 = 0.250 L (0.150 M) = 0.0375 moles (nh4)3po4
Mass = 0.0375 mol (nh4)3po4 (149.0867 g / mol) = 5.59 g (nh4)3po4
Answer: Aluminum, 
Explanation:
Density is defined as the mass contained per unit volume. It is characteristic of a substance.
Given : Mass of object = 8.44 grams
Volume of object=
Putting in the values we get:
Thus density of the object will be
which matches that of aluminium.
Answer:
The amount of NaF produced is doubled.
(d) is correct option.
Explanation:
Given that,
A 2 mole sample of F₂ reacts with excess NaOH according to the equation.
The balance equation is

If the reaction is repeated with excess NaOH but with 1 mole of F₂
The balance equation is

Hence, The amount of NaF produced is doubled.
(d) is correct option.
Answer:
% = 11.11%
Explanation:
To get the %m/m of any solution we should use the following expression:
%m/m = m solute / m solution * 100
we have the mass of solute, but not the mass of solution, however this can be calculated. solution is made using solute and solvent so:
m solution = 25 + 200 = 225 g
Now that we have the mass of solution, we can calculate the %:
%m/m = 25 / 225 * 100
%m/m = 11.11%
This is the %m/m of this solution