Answer:
d. Heat is released from the reaction
Explanation:
A negative enthalpy change indicates that it is an exothermic reaction. Exothermic reactions release heat.
Diluted by a factor of two means that we double the volume of the solution by adding an equal volume of the water.
if we diluted it by a factor of one so the new concentration = 0.1/2=0.05 M and diluted by a factor of two so, the new concentration will be 0.05/2 = 0.025 M
Question:
Zinc metal is added to hydrochloric acid to generate hydrogen gas and is collected over a liquid whose vapor pressure is the same as pure water at 20.0 degrees C (18 torr). The volume of the mixture is 1.7 L and its total pressure is 0.987 atm. Determine the number of moles of hydrogen gas present in the sample.
A. 0.272 mol
B. 0.04 mol
C. 0.997 mol
D. 0.139 mol
E. 0.0681 mol
Answer:
The correct option is;
E. 0.0681 mol
Explanation:
The equation for the reaction is
Zn + HCl = H₂ + ZnCl₂
Vapor pressure of the liquid = 18 torr = 2399.803 Pa
Total pressure of gas mixture H₂ + liquid vapor = 0.987 atm
= 100007.775 Pa
Therefore, by Avogadro's law, pressure of the hydrogen gas is given by the following equation
Pressure of H₂ = 100007.775 Pa - 2399.803 Pa = 97607.972 Pa
Volume of H₂ = 1.7 L = 0.0017 m³
Temperature = 20 °C = 293.15 K
Therefore,

Therefore, the number of moles of hydrogen gas present in the sample is n ≈ 0.0681 moles.
When preparing diluted solutions from concentrated solutions , we can use the following equation;
c1v1 =c2v2
Where c1 and v1 are the concentration and volume of the concentrated solution
c2 is the concentration of the diluted solution to be prepared
v2 is the volume of the diluted solution
Substituting the values;
12.0 M x v1 = 0.339 M x 100 mL
v1 = 2.825 mL needs to be taken from the stock solution