Hello There!
First Expand:
4g - 4 = 24
Then solve:
4g = 24 + 4
4g = 28
g = 28/4
g = 7.
Hope This Helps You!
Good Luck :)
Thicknesses at different point are: <span>41, 38, 36, 29, 34, 44, 46, 43, 35, 40
In increasing order: 29, 34, 35, 36, 38, 40, 41, 43, 44, 46
Median = (38+40)/2 = 39m</span>
Median thickness is 39m
Factor the left side:-
x (19 + r) = -37 + w
x = ( -37 + w) / (19 + r) Answer
Step-by-step explanation:
amount left for the money to reach $40
=40-3.75
=36.25
using a method of proportion,
If $4 : 1 hour,then
$36.25 : ?
if more, less divides.
= 36.25 / 4 ×1
=36.25/4
=9.0625 approximately 9 hours
Answer:
The probability that the child must wait between 6 and 9 minutes on the bus stop on a given morning is 0.148.
Step-by-step explanation:
Let the random variable <em>X</em> represent the time a child spends waiting at for the bus as a school bus stop.
The random variable <em>X</em> is exponentially distributed with mean 7 minutes.
Then the parameter of the distribution is,
.
The probability density function of <em>X</em> is:

Compute the probability that the child must wait between 6 and 9 minutes on the bus stop on a given morning as follows:

![=\int\limits^{9}_{6} {\frac{1}{7}\cdot e^{-\frac{1}{7} \cdot x}} \, dx \\\\=\frac{1}{7}\cdot \int\limits^{9}_{6} {e^{-\frac{1}{7} \cdot x}} \, dx \\\\=[-e^{-\frac{1}{7} \cdot x}]^{9}_{6}\\\\=e^{-\frac{1}{7} \cdot 6}-e^{-\frac{1}{7} \cdot 9}\\\\=0.424373-0.276453\\\\=0.14792\\\\\approx 0.148](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%5Cint%5Climits%5E%7B9%7D_%7B6%7D%20%7B%5Cfrac%7B1%7D%7B7%7D%5Ccdot%20e%5E%7B-%5Cfrac%7B1%7D%7B7%7D%20%5Ccdot%20x%7D%7D%20%5C%2C%20dx%20%5C%5C%5C%5C%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B7%7D%5Ccdot%20%5Cint%5Climits%5E%7B9%7D_%7B6%7D%20%7Be%5E%7B-%5Cfrac%7B1%7D%7B7%7D%20%5Ccdot%20x%7D%7D%20%5C%2C%20dx%20%5C%5C%5C%5C%3D%5B-e%5E%7B-%5Cfrac%7B1%7D%7B7%7D%20%5Ccdot%20x%7D%5D%5E%7B9%7D_%7B6%7D%5C%5C%5C%5C%3De%5E%7B-%5Cfrac%7B1%7D%7B7%7D%20%5Ccdot%206%7D-e%5E%7B-%5Cfrac%7B1%7D%7B7%7D%20%5Ccdot%209%7D%5C%5C%5C%5C%3D0.424373-0.276453%5C%5C%5C%5C%3D0.14792%5C%5C%5C%5C%5Capprox%200.148)
Thus, the probability that the child must wait between 6 and 9 minutes on the bus stop on a given morning is 0.148.