This question is not complete
Complete Question
A boat sails 4km on a bearing of 038 degree and then 5km on a bearing of 067 degree.(a)how far is the boat from its starting point.(b) calculate the bearing of the boat from its starting point
Answer:
a)8.717km
b) 54.146°
Step-by-step explanation:
(a)how far is the boat from its starting point.
We solve this question using resultant vectors
= (Rcos θ, Rsinθ + Rcos θ, Rsinθ)
Where
Rcos θ = x
Rsinθ = y
= (4cos38,4sin38) + (5cos67,5sin67)
= (3.152, 2.4626) + (1.9536, 4.6025)
= (5.1056, 7.065)
x = 5.1056
y = 7.065
Distance = √x² + y²
= √(5.1056²+ 7.065²)
= √75.98137636
= √8.7167296826
Approximately = 8.717 km
Therefore, the boat is 8.717km its starting point.
(b)calculate the bearing of the boat from its starting point.
The bearing of the boat is calculated using
tan θ = y/x
tan θ = 7.065/5.1056
θ = arc tan (7.065/5.1056)
= 54.145828196°
θ ≈ 54.146°
Answer:
-2x-5y+8z+4.5=0
Step-by-step explanation:
Let (x,y,z) be the coordinates of the point lying on the needed plane. This point is equidistant from the points (-3, 5, -4) and (-5, 0, 4), so

Answer:
because the area expression can be rewritten as
which equals 
Step-by-step explanation:
Area of the rectangle 

Since the length of a rectangle is 20 units more than its width.

The correct option is therefore 1.
146 minutes in total. One student =3 minutes. So then 42x3= 126. Class picture is 10x2=20. So then add both of them you get 146.
Answer:
72.5
Step-by-step explanation:
one block = 43.5 / 3 = 14.5
five blocks = 5 * 14.5 = 72.5 (ans)