answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SCORPION-xisa [38]
1 year ago
7

You are a school photographer taking individual and class pictures for 2 classes of 21 students each. On average, each individua

l picture takes 3 minutes and a class picture takes 10 minutes. About how long should it take you to take all of the pictures?
Mathematics
2 answers:
kramer1 year ago
3 0
146 minutes in total. One student =3 minutes. So then 42x3= 126. Class picture is 10x2=20. So then add both of them you get 146.
erik [133]1 year ago
3 0

Answer:

It will take 143 minutes to take the pictures

You might be interested in
Assume that two marbles are drawn without replacement from a box with 1 blue, 3 white, 2 green, and 2 red marbles. find the prob
navik [9.2K]
Before I answer the question i am going to start with the blue Marble you would have a 1/8 chance of drawing the blue marble from the box and after that you would have a 3/7 of drawing a white marble because you did not replace the blue marble and I hope this help.
8 0
1 year ago
A student is raising money for cancer research. A local business agrees to donate an additional 25% of what the student raises,
bixtya [17]

Answer: 585 maybe??

Step-by-step explanation:

450/100 = 4.5

4,5 = 1 percent of the total amount.

4.5 x 25 = 112.5

112 = 25 percent of 450

4.5 x 5 = 22.5

22.5 = 5 percent of 450

Hope u understand and that this helps:)

4 0
1 year ago
Janie ordered boxed lunches for a student advisory committee meeting. Each lunch costs $4.25. The total cost of the lunches is $
andriy [413]

Answer:

11 boxed lunches

Step-by-step explanation:

Full question

Janie ordered boxed lunches for a student advisory committee meeting. Each lunch cost 4.25. The total cost of the lunches is 53.75, including a 7$ delivery fee. Write and solve an equation to find x the number of boxed lunches Janie ordered

First of all subtract the delivery feesince it was inckuded in the total cost, this will now be the total cost of all the noxed lunches ordered by Janie, then divide the balance of the total cost by the cost of one boxed lunch to get thd total boxed kunches

X= 53.75-7/4.25

X= 53.75-7= 46.75/4.25

X=11

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jean lives about 10 miles from the college where she plans to attend a 10-week summer class. There are two main routes she can t
jeka57 [31]

Answer:

We would advise her to choose Country Route because in this route time consistent between 15 and 18 minutes.

Step-by-step explanation:

We are given that Jean lives about 10 miles from the college where she plans to attend a 10-week summer class. There are two main routes she can take to the school, one through the city and one through the countryside.

Jean sets up a randomized experiment where each day she tosses a coin to decide which route to take that day. She records the following data for 5 days of travel on each route.

Country Route - 17, 15, 17, 16, 18  (in minutes)

City Route - 18, 13, 20, 10, 16 (in minutes)

Now, we have to decide which route is better for Jean to go to college.

As we can see from the data that the Country route timings is consistent between 15 to 18 minutes which means most of the times she will reach college between these minutes only.

While on the other hand, we can observe that City route timings are very much consistent as it has a low value of 10 minutes and high value of 20 minutes which means Jean can't be sure that at which time she will reach college.

Hence, we would advise her to choose Country route.

7 0
2 years ago
There are 3 feet in 1 yard. This is equivalent to 12 feet in 4 yards. Which proportion can be used to represent this?
Troyanec [42]

Proportion which can be used to represent equivalency of 3 feet in 1 yard and 12 feet in 4 yard is 3 : 1 : : 12 : 4

<h3><u>Solution:</u></h3>

Given that

There are 3 feet in one yard  

And there are 12 feet in 4 yard  

Number of feet in one yard = 3 that is feet  : yard = 3 : 1  

Number of feet in 4 yards = 12 that is feet : yard = 12 : 4  

And 3 feet in 1 yard is equivalent to 12 feet in 4 yards means

\frac{3}{1}=\frac{12}{4}

That is 3 : 1 : : 12 : 4

A proportion is statement that two ratios are equal. It can be written in two ways: as two equal fractions a/b = c/d; or using a colon, a : b = c : d

Hence proportion which can be used to represent equivalency of 3 feet in 1 yard and 12 feet in 4 yard is 3 : 1 :: 12 : 4

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Llene is making smoothies.The recipe calls for 1 1/4 cups of strawberries, How many cups of strawberries, written as a fraction
    9·2 answers
  • Steve puts only dimes and quarters into his piggy bank. Right now he has five more dimes than quarters there, and they make exac
    12·1 answer
  • chen is buying a ham. He wants to divide it into 6.5-ounce servings for 12 people. write and solve a division equation to find w
    14·1 answer
  • What is the value of 3 in 8,531,980,112.45
    9·1 answer
  • There are 39 members on the Central High School student government council. When a vote took place on a certain proposal, all of
    5·1 answer
  • Five data entry operators work at the data processing department of the Birmingham Bank. Each day for 30​ days, the number of de
    13·1 answer
  • The ceiling of Katie’s living room is a square that is 10 ft long on each side. Katie knows the diagonal of the ceiling from cor
    15·1 answer
  • A 60-year old customer has a 401(k) account with your firm that has $280,000, mainly invested in growth mutual funds. The custom
    10·1 answer
  • For the answer: The florist needs at least 1/3 gallons of nutrient rich water for each bushel of flowers he buys. If w is the ga
    15·1 answer
  • We would like to know the velocity of the block when it reaches some position x. Finding this requires an integration. However,
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!