Answer:
$43.75
Explanation:
Dividend discount model with zero growth assumes that the Company shall continue to pay the same amount of dividend in infinity. The formula for calculating price of such stock is
Price = Annual Dividend / Discount rate
Price = $3.5 / 8%
Price = $43.75 / per share
Discount rate = 27%
Rate before discount = $125 per night
Rate after discount = 125-27%of 125
= 125-33.75 = $91.25
Total nights = 8
Total amount to be paid = 91.25*8 = $730 (answer)
Answer:
$209,600
Explanation:
Calculation of the net income (or loss) for the year
Stockholders’ equity = Total Capital + Net Income - Dividend
Therefore the Net Income will be:
Using this formula
Net income= Stockholders’ equity + Dividend - Total Capital
Where,
Stockholders’ equity =$343,200
Dividend =$20,000
Total Capital =$153,600
Let plug in the formula
Net income= $343,200 + $20,000 - $153,600
Net income= $209,600
Therefore the net income (or loss) for the year will be $209,600
Answer:
Alex is not at his seat and Danny urgently requires some documents, so he logs in to Alex's computer and mails the file to himself.
Explanation:
Logging in to another employee's system without his/her consent nor informing the boss of the firm is an unethical business practice.
Alex might have some vital and private information or data on his system in which he alone must access it.
Answer:
Option 3 is the correct answer.
Explanation:
- An agile operating paradigm corresponds to their functioning style, whereby the guidelines, like other types of functioning models, do never remain static in all situations but adjust appropriately to the conditions that occur as the research starts.
- For all-inclusive marketing, the guidelines are also not strict and will concentrate mostly on design specifications.
The other alternative in question is not linked to the specified scenario. So Option 3 is the best one.