The given concentration of boric acid = 0.0500 M
Required volume of the solution = 2 L
Molarity is the moles of solute present per liter solution. So 0.0500 M boric acid has 0.0500 mol boric acid present in 1 L solution.
Calculating the moles of 0.0500 M boric acid present in 2 L solution:

Converting moles of boric acid to mass:

Therefore, 6.183 g boric acid when dissolved and made up to 2 L with distilled water gives 0.0500 M solution.
The most likely explanation for this observation is C. his car has turned on more pistons to provide the extra energy needed to accelerate.
When cruising, hybrid cars are able to employ electrical energy to drive the car. Moreover, even if a vehicle is not a hybrid, a greater amount of fuel is consumed when one accelerates because the vehicle has to generate a force larger than the force of air resistance in order for it to accelerate. This increased demand of force reduces the vehicle's fuel economy.
<h3>
Answer:</h3>
112.08 mL
<h3>
Explanation:</h3>
From the question we are given;
- Initial volume, V1 = 100.0 mL
- Initial temperature, T1 = 225°C, but K = °C + 273.15
thus, T1 = 498.15 K
- Initial pressure, P1 = 1.80 atm
- Final temperature , T2 = -25°C
= 248.15 K
- Final pressure, P2 = 0.80 atm
We are required to calculate the new volume of the gases;
- According to the combined gas law equation;

Rearranging the formula;

Therefore;


Therefore, the new volume of the gas is 112.08 mL
Answer:
The evidence showing that there is a chemical reaction taking place is the instantaneous temperature drop once the cold pack is shaken.
Explanation:
When an athlete applies a cold pack to the injury, they shake it before, mixing the water and <em>ammonium-nitrate fertilizer</em> inside the cold pack. This mixing is an endothermic reaction, which means it absorbs heat. In turn, the temperature falls to 35 F for around 10 minutes.
Answer:
The answer to the question is
The star’s approximate radial velocity is 68.52 km/s
Explanation:
To solve the
The formula is
where
= velocity of the star
λ = Star's spectrum wavelength = 656.45 nm
= Rest wavelength = 656.30 nm
c = Speed of light = 299 792 458 m / s
Therefore we have
or
= 68518.7699 m/s or 68.52 km/s