Question:
Zinc metal is added to hydrochloric acid to generate hydrogen gas and is collected over a liquid whose vapor pressure is the same as pure water at 20.0 degrees C (18 torr). The volume of the mixture is 1.7 L and its total pressure is 0.987 atm. Determine the number of moles of hydrogen gas present in the sample.
A. 0.272 mol
B. 0.04 mol
C. 0.997 mol
D. 0.139 mol
E. 0.0681 mol
Answer:
The correct option is;
E. 0.0681 mol
Explanation:
The equation for the reaction is
Zn + HCl = H₂ + ZnCl₂
Vapor pressure of the liquid = 18 torr = 2399.803 Pa
Total pressure of gas mixture H₂ + liquid vapor = 0.987 atm
= 100007.775 Pa
Therefore, by Avogadro's law, pressure of the hydrogen gas is given by the following equation
Pressure of H₂ = 100007.775 Pa - 2399.803 Pa = 97607.972 Pa
Volume of H₂ = 1.7 L = 0.0017 m³
Temperature = 20 °C = 293.15 K
Therefore,

Therefore, the number of moles of hydrogen gas present in the sample is n ≈ 0.0681 moles.
Answer:
The specie which is oxidized is:- 
The specie which is reduced is:- 
Explanation:
Oxidation reaction is defined as the chemical reaction in which an atom looses its electrons. The oxidation number of the atom gets increased during this reaction.
Reduction reaction is defined as the chemical reaction in which an atom gains electrons. The oxidation number of the atom gets reduced during this reaction.
For the given chemical reaction:
The half cell reactions for the above reaction follows:
Oxidation half reaction: 
Reduction half reaction: 
Thus, the specie which is oxidized is:- 
The specie which is reduced is:- 
Atoms are made of 3 types of subatomic particles ; protons, neutrons and electrons
protons and neutrons are located inside the nucleus and electrons are found in energy shells around the nucleus. Protons are positively charged, electrons are negatively charged and neutrons are neutral. elements in their ground state are neutral with equal amounts of protons and electrons.
Atomic number is the number of protons. atomic number is characteristic for the element.
atomic number of Be is 4 therefore Be has 4 protons
answer is B. 4
Answer:
n = 0.26 mol.
Explanation:
Given,
Pressure, P = 99.7 kPa = 1 atm
where 101.325 kPa = 1 atm
P = 0.984 atm
Temperature, T = 297 K
Volume = 6.452 L
Now, using ideal gas equation
PV = n RT
0.984 x 6.452 = n x 0.08206 x 297
n = 0.26 mol.
Answer:- Formula of the hydrate is
and it's name is Iron(III)sulfate pentahydrate.
Solution:- As per the given information, there is 18.4% water in the hydrate. If we assume the mass of the hydrate as 100 grams then there would be 18.4 grams of water and 81.6 grams of Iron(III)sulfate present in the hydrate.
Molar mass for Iron(III)sulfate is 399.88 gram per mol and the molar mass for water is 18.02 gram per mol.
We will calculate the moles of Iron(III)sulfate and water present in the compound on dividing their grams by their molar masses as:

= 

= 
Now, the next step is to calculate the mol ratio and for this we divide the moles of each by the least one of them means whose moles are less. Here, the moles of Iron(III)sulfate are less than moles of water. So, we divide the moles of each by 0.204.
= 1
= 5
There is 1:5 mol ratio between Iron(III)sulfate and water. So, the formula of the hydrate is
and the name of the hydrate is Iron(III)sulfate pentahydrate.