Answer:
324.18 g/mol
Explanation:
Let the molecular mass of the antimalarial drug, Quinine is x g/mol
According to question,
Nitrogen present in the drug is 8.63% of x
So, mass of nitrogen = 
Also, according to the question,
2 atoms are present in 1 molecule of the drug.
Mass of nitrogen = 14.01 amu = 14.01 g/mol (grams for 1 mole)
So, mass of nitrogen = 14.01×2 = 28.02
These 2 must be equal so,

solving for x, we get:
<u>x = 324.18 g/mol</u>
You can view more details on each measurement unit: molecular weight of Lithium Carbonate or grams The molecular formula for Lithium Carbonate is Li2CO3. The SI base unit for amount of substance is the mole. 1 mole is equal to 1 moles Lithium Carbonate, or 73.8909 grams.
Heat
gained in a system can be calculated by multiplying the given mass to the
specific heat capacity of the substance and the temperature difference. It is
expressed as follows:<span>
Heat = mC(T2-T1)</span>
1540 = 200.0 (C)(40 - 20)
<span>
<span>C = 0.385 J / g C</span></span>
<span><span>
</span></span>
<span><span>Hope this answers the question. Have a nice day.</span></span>
The best and most correct answer among the choices provided by your question is the third choice or letter C.
The best model of a water <span>molecule would be: </span><span>Two small, plastic balls attached to a larger plastic ball by toothpicks</span>
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!