0.6137 g of KHP contains 1.086 × 10^21 acidic protons.
Number of moles of KHP = mass of KHP/molar mass of KHP
Molar mass of KHP = 204.22 g/mol
Mass of KHP = 0.6137 g
Number of moles of KHP = 0.6137 g/204.22 g/mol = 0.003 moles of KHP
Now, 1 each molecule of KHP contains 1 acidic proton.
For 0.003 moles of KHP there are; 0.003 × 1 × NA
Where NA is Avogadro's number.
So; 0.003 moles of KHP contains 0.003 × 1 × 6.02 × 10^23
= 1.086 × 10^21 acidic protons.
Learn more: brainly.com/question/16672114
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
The mass of solid lead would displace exactly 234.6 liters of water should be <span>2,674,440</span>
If, (.525m)(100 cm/m)(1/2.54 in/cm) = 20.7 in or C
Answer:
35 KJ.
Explanation:
The activation energy is the minimum energy that must be overcome for a reaction to take place.
In the diagram given above, the activation energy lies between the energy of the reactants and that at the peak.
Thus we can calculate the activation energy as follow:
Energy of reactants = 30 KJ
Energy at the peak = 65 KJ
Activation energy =..?
Activation energy = Energy at the peak – Energy of reactants
Activation energy = 65 – 30
Activation energy = 35 KJ
Therefore, the activation energy of th reaction is 35 KJ