The outer electron of atom B has moved to a higher energy state.<span>B - 1s2, 2s2, 2p6, 5s1 </span>
Answer:
T½ = 16hours
Explanation:
Final mass (N) = 10g
Initial mass (No) = 20g
Time (t) = 16hours
T½ = ?
T½ = In2 / λ
But λ = ?
In(N/No) = -λt
In(10/20) = -(λ * 16)
In(0.5) = -16λ
-0.693 = -16λ
λ = 0.693 / 16
λ = 0.0433
Note : λ is known as the disintegration constant
T½ = In2 / λ
T½ = 0.693 / 0.0433
T½ = 16hours
The half-life of the sample is 16hours
Answer:
Neither accurate nor precise
Explanation:
The values were not near or even the same as the accepted value thus making it neither accurate nor precise.
Answer : 
Explanation : To convert amu i.e. atomic mass unit in grams we have the conversion factor as 1 amu = 
we know the mass of the proton is 1.0073 amu
So converting it into grams we have to multiply;
1.0073 amu X
= 
Now, Volume = 1/6πd³ as diameter is given as
converting it to cm will require to multiply with 100
∴ Volume = 1/6π
Hence, volume = 
Therefore, Density = mass / volume
∴ Density = 
Therefore, Density will be
.
<span>Answer:
.01 moles of D to .005 moles of L ~ so, .01+.005 = .015 total; using this total value, divide the portions of D and L.
so .01/.015 to .005/.015 ~ 67% D to 33% L.
And thus, the enantiomer excess will be 34%.</span>