Answer:
Conduct electricity when they are molten, while covalent compounds usually do not conduct electricity when they are molten.
Answer:
The specific heat for the titanium metal is 0.524 J/g°C.
Explanation:
Given,
Q = 1.68 kJ = 1680 Joules
mass = 126 grams
T₁ = 20°C
T₂ = 45.4°C
The specific heat for the metal can be calculated by using the formula
Q = (mass) (ΔT) (Cp)
Here, ΔT = T₂ - T₁ = 45.4 - 20 = 25.4°C.
Substituting values,
1680 = (126)(25.4)(Cp)
By solving,
Cp = 0.524 J/g°C.
The specific heat for the titanium metal is 0.524 J/g°C.
Answer:
The equation for the reaction of one sodium bicarbonate ( NaHCO3 ) molecule with one citric acid (C6H8O7) molecule is the following:
Sodium Bicarbonate + Citric Acid ⇒ Water + Carbon Dioxide + Sodium Citrate
NaHCO3 + C6H8O7 ⇒ 3 CO2 + 3 H2O + Na3C6H5O7
Explanation:
The reaction is in balance, that is, the whole H2CO3 is not finished, but a little bit of this acid is left in the solution. Therefore, when sodium bicarbonate is added to the solution with citric acid, sodium citrate salt (C6H5O7Na3) and carbonic acid (H2CO3) are formed, which is rapidly broken down into water (H2O) and carbonic oxide (CO2).
C6H8O7 + NaHCO3 ⇒ C6H5O7Na3 + 3 H2CO3
C6H5O7Na3 + 3 H2CO3 ⇔ C6H5O7Na3 + 3 H2O + 3 CO2
Answer : The molar concentration of ethanol in the undiluted cognac is 8.44 M
Explanation :
Using neutralization law,

where,
= molar concentration of undiluted cognac = ?
= molar concentration of diluted cognac = 0.0844 M
= volume of undiluted cognac = 5.00 mL = 0.005 L
= volume of diluted cognac = 0.500 L
Now put all the given values in the above law, we get molar concentration of ethanol in the undiluted cognac.


Therefore, the molar concentration of ethanol in the undiluted cognac is 8.44 M