Answer:
c. $112,800
Explanation:
The computation of operating income is shown below:-
= (Contribution margin of blink division × Increase sales percentage) - Fixed cost of blink division - Allocated common costs of blink division - Allocated common costs of blur division
= ($218,000 × 135%) - $93,000 - $48,000 - $40,500
= $294,300 - $93,000 - $48,000 - $40,500
= $112,800
Answer:
(D) $4,055
Explanation:
To find the adjusted book balance, we need the ending balance of the cash book:
Book balance $4,725
Less: bank service charges (25)
Less: EFT (380)
Less: NSF check returned by bank (265)
<em>Adjusted book balance</em> <u>$4,055</u>
Since bank service had been deducted from the bank, Maxis clothing had to deduct the same amount. When bank deducts any money, generally it notifies through text message or sometimes does not notify directly. Therefore, It had to be deducted from the cash book.
Maxi's accounts receivable paid him a check and the firm immediately added the amount to the cash book. When the accountant went for depositing the check, there were not sufficient fund (NSF). Therefore, the amount did not add to the bank balance. Hence, the firm had to deduct it again.
Through Electronic Fund Transfer (EFT), a payment had been made by the bank for Maxi clothing. Since the expense did not deduct from the cash book, the amount had to deduct it to get the adjusted book value.
Answer:
$1,042.04
Explanation:
to calculate the present value using a continuously compounded interest rate, we can use the following 2 formulas:
1) present value = cash flow / eⁿˣ
- e = 2.71828
- x = 5% / 2 = 2.5%
- n = 10
- cash flow = $1,030
present value = $1,030 / 2.71828¹⁰ˣ⁰°⁰²⁵ = $1,030 / 1.284 = $802.16
2) present value of an annuity = payment [(1 - e⁻ⁿˣ) / (eˣ - 1)]
- payment = $30
- x = 2.5%
- n = 9
- e = 2.71828
present value = $30 [(1 - 2.71828⁻⁹ˣ⁰°⁰²⁵) / (2.71828⁰°⁰²⁵ - 1)] = $30 [(1 - 2.71828⁻⁹ˣ⁰°⁰²⁵) / (2.71828⁰°⁰²⁵ - 1)] = $30(0.2015 / 0.0252) = $239.88
present value of the stream of cash flows = $802.16 + $239.88 = $1,042.04
Answer:
financing transaction.
Explanation:
A financial statement is a written report that quantitatively describes a firm's financial health. Under the financial statements is a cash-flow statement, which is used to record the cash inflow and cash equivalents leaving a business firm.
Cash flow statement, also known as the statement of cash flows, contains financial information about operating, investing and financing activities.
A transaction can be defined as a business process which typically involves the interchange of goods, financial assets, services and money between a seller and a buyer.
Financing transaction can be defined as an obligation or right of an organization (business firm) to repurchase an asset for an amount greater than or equal to the selling price of the asset.
Answer:
The floatation cost may be defined as the cost that is incurred or earned by any organization or a firm whenever they issue new stocks in the market. Here in the context, Mosaic Ltd is having shortage of money to incur the cost of the upcoming preference shares that they will issue. So they had raised deposits from another firm, Rosaic Ltd which had a surplus amount of fund. The money raised by Mosaic is a kind of security bond or transfer of money to another party for the safe keeping. The other firm i.e Mosaic Ltd. will return the money to Rosaic Ltd. later.