Answer:
0.34134
Step-by-step explanation:
In other to solve for this question, we would be using the z score formula
z = (x - μ) / σ
x = raw score
μ = mean
σ = Standard deviation
We are told in the question to find the probability that a worker selected at random makes between $350 and $400
let x1 = 350 and x2= 400 with the mean μ = 400 and standard deviation σ = $50.
z1 = (x1 - μ) / σ = (350-400) / 50 = -1
z2 = (x2 - μ) / σ = (400 - 400) / 50 = (0/50) = 0
From tables, P(z <= -1) = 0.15866
P(z <= 0) = 0.5
Then, the probability would give us, P(-1 ≤ z ≤ 0) =0.5 - 0.15866 =
0.34134
Hence, The probability that a worker selected at random makes between $350 and $400 = 0.34134
The answer is the first answer choice
Answer:
Step-by-step explanation:
erasers=e
pencils=p
3e+5p=7.55 ...(1)
6e+12p=17.40
divide by 2
3e+6p=8.70 ...(2)
(2)-(1) gives
p=8.70-7.55=1.15
from (1)
3e+5(1.15)=7.55
3e+5.75=7.55
3e=7.55-5.75
3e=1.80
e=1.80/3=0.60
cost of 1 eraser=$0.60
cost of 1 pencil =$1.15
Answer:
Below
Step-by-step explanation:
● x^2 + 11x + 121/4 = 125/4
Substract 125/4 from both sides:
● x^2 + 11x + 121/4-125/4= 125/4 -125/4
● x^2 + 11x - (-4/4) = 0
● x^2 +11x -(-1) = 0
● x^2 + 11 x + 1 = 0
This is a quadratic equation so we will use the determinanant (b^2-4ac)
● a = 1
● b = 11
● c = 1
● b^2-4ac = 11^2-4*1*1 = 117
So this equation has two solutions:
● x = (-b -/+ √(b^2-4ac) ) / 2a
● x = (-11 -/+ √(117) ) / 2
● x = (-11 -/+ 3√(13))/ 2
● x = -0.91 or x = -10.9
Round to the nearest unit
● x = -1 or x = -11
The solutions are { -1,-11}
Answer:
(a) The probability that during the next hour less than 3 patients will be admitted is 0.00623.
(b) The probability that during the next two hours exactly 8 patients will be admitted is 0.00416.
Step-by-step explanation:
<u>The complete question is:</u> General Hospital has noted that they admit an average of 8 patients per hour.
(a) What is the probability that during the next hour less than 3 patients will be admitted?
(b) What is the probability that during the next two hours exactly 8 patients will be admitted?
The above situation can be represented through Poisson distribution as it includes the arrival rate of the pattern. So, the probability distribution of the Poisson distribution is given by;

Here X = Number of patients admitted in the hospital
= arrival rate of patients per hour = 9 patients
So, X ~ Poisson(
= 9)
(a) The probability that during the next hour less than 3 patients will be admitted is given by = P(X < 3)
P(X < 3) = P(X = 0) + P(X = 1) + P(X = 2)
=
=
= <u>0.00623</u>
(b) Here,
= 18 because we have to find the probability for the next two hours and we are given in the question of per hour.
So, X ~ Poisson(
= 18)
Now, the probability that during the next two hours exactly 8 patients will be admitted is given by = P(X = 8)
P(X = 8) =
= <u>0.00416</u>