Answer: The friction force.
Justification:
Since the box is sliding over the table, the normal force equals the weight of the object (and any other vertical force that is applied on the box).
So, the normal force and weight (along with any other vertical component of a force applied on the box) must be 10 N and 10 N.
The other two forces: 14 N and 7 N are the forces in the plane of the table and should be opposite in a same line. The 14 N force is the responsible of the motion and the 7N force is opposing the 14 N force, so the 7N force has to be the friction force. Of course, 14N - 7N > 0 which is why the box is moving.
The k is the proportionality constant of the reaction. Graphically, this is the slope of the graph. Since the graph is linear, then there is only 1 value of k. To calculate this, choose two random points in the line. Suppose we use (0.15,10) and (0.30,20), calculate for the slope.
Slope = k = (10 - 20)/(0.15 - 0.30) = 66.67 mL CO₂/g CaCO₃
2 C2H2 + 5 02 > 4 CO2 + 2 H2O
Products - Reactants ( all units are kJ/mo1):
(4 x -393.5) + (2 x -241.82) - (2 x 226.77) - (5 x 0) = -2511.2 kJ/mo1
-2511.2 kJ/mo1 is for 2 moles of C2H2.The question asked for 1 mole of C2H2, so: -2511.2 / 2 = -1255.6 kJ/mo1
answer: -1255.6 kJ/mo1
Given two electrons with charge of 1.5x10^-10 m
The electostatic force between them is determined by this formula:
F = kq1q2/r^2
where
k = 9x10^9
q1 = q2 = 1.5x10^-10
r = 2.82x10^-15
F = 9x10^9 * (1.5x10^-10)^2 / 2.82x10^-15
= 71808.51