Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
100% complete for conversion cost the units that are complete.
Units that produced during the period:
= Units sold + Units of finished Ending - Beginning units of Finished
= 300,000 + 60,000 - 75,000
= 285,000 units
And work in process at ending is 24,000 units but for conversion costs is 75% only.
For conversion Equivalent units:
= 75% of Ending Work in process + Units that produced during the period
= 75% × 24,000 + 285,000
= 18,000+285,000
= 303,000 units
Answer:
bond's selling price is $6154
Explanation:
given data
face value = $5,000
interest = 8 % of face value
rate = 6.5 %
to find out
bond's selling price
solution
we find interest that is
interest = 8 % of face value
interest = 8 % × 5000
interest = 400
so we consider bond selling price is x
so
bond selling equation will be
interest = rate × bond selling price
400 = 0.065 × x
x = 6154
so bond's selling price is $6154
Answer and Explanation:
Heidi Ganahl is explaining the preparing aspect of the management process. The first management role is the planning component which is the management process.
Heidi, before the new franchise is created, will have to clarify the performance standards and metrics. It will need to include detailed, but easy-to-understand plans, involving strategic planning, to ensure continuity between the new owner and the entire franchise.