Answer:
97
Step-by-step explanation:
We are asked to find the size of sample to be 95% confident that the error in psychologist estimate of mean reaction time will not exceed 0.01 seconds.
We will use following formula to solve our given problem.
, where,
,
,
.


Substitute given values:





Therefore, the sample size must be 97 in order to be 95% confident that the error in his estimate of mean reaction time will not exceed 0.01 seconds.
We are given that 76 persons can complete the job in 42 days.
We need to find the number of days will 56 persons do the same job.
Let us assume that in x number of days will 56 persons do the same job.
Number of days taken by 1 person to complete same work = 76 × 42 =3192 days.
56 person will take =
= 57.
<h3>
Therefore, 57 days will 56 persons do the same job.</h3>
Answer:
( 1, 0)
Step-by-step explanation:
you know that the slope of the MN line is 1/4 and a slope perpendicular to that is -4/1 ( negative and reciprocal ). then you can either draw a line from point p with the slope -4/1 and fine the point ( 1, 0 ) or you can do it the harder way which is plug the numbers into y=mx+b with 0 being b because you know the x-axis answer will have a y value of 0. (-4=-4x+0) and x is 1.