Answer:
Financial advantage $40,000
Explanation:
The relevant variable cost will be determined as follows
Unit variable cost = 130+20 = 150.
$
Sales from special order ( 200 × $350)= 70,000
Variable cost ( 200× 150)= (<u>30,000
)</u>
Financial advantage <u> 40,000</u>
Note that the fixed manufacturing and selling costs were not included in the analysis, simply because they are not relevant. In other words, whether or not the special order is accepted these fixed costs of would be concurred either way.
Financial advantage $40,000
Answer:
The answer is 13500$.
Explanation:
a) at P = 150$, Qd = 80.
b) at P = 150, Qs = 20.
c) produce surplus = 1/2 x 20 x (150 -100)
= 500$.
d) at equilibrium, P = 250 $
= 1/2 x 60 x (550 -100)
= 13500$.
Answer:
The correct answer is letter "B": There is a negative correlation.
Explanation:
In the world of Finance, Correlation is a statistical measure of how two securities move in relation to each other. Correlation is represented by the correlation coefficient with ranges between (-1) and (+1). When two variables move in a similar direction, they are considered positively correlated. If the variable move in different directions they are negatively correlated.
B. credit to Unearned Warranty Revenue, $871
Answer:
income summary 143,100 debit
salaries expense 143,100 credit
Explanation:
The company will do an adjusting entry to reocrd the expense for the accrued but not payed salaries of the year:
salaries expense 3,100 debit
salaries payables 3,100 credit
Thus, the total slaries expense for the year would be:
140,000 + 3,100 = 143,100
To close we will leave the expenses balance at zero thus, we will credit this amount against an auxiliary account called income summary.