Answer:
So the answer for this case would be n=30 rounded up to the nearest integer
Step-by-step explanation:
Information given
the margin of error desired
standard deviation from previous studies
The margin of error is given by this formula:
(a)
And on this case we have that ME =2 and we are interested in order to find the value of n, if we solve n from equation (a) we got:
(b)
The critical value for 99% of confidence interval now can be founded using the normal distribution. The significance level is
and the critical value would be
, replacing into formula (b) we got:
So the answer for this case would be n=30 rounded up to the nearest integer
Answer:
99% Confidence interval: (0.185,0.375)
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Sample size, n = 150
Number of cars that have faulty catalytic converters, x = 42
99% Confidence interval:
Putting the values, we get:
The 99% confidence interval for the true proportion of new cars with faulty catalytic converters is (0.185,0.375)
Answer:
The constant of variation is $1.50
Step-by-step explanation:
Given
Point 1 (1,2)
Point 2 (5,8)
Required
Constant of Variation
Though the graph would have assisted in answering the question; its unavailability doesn't mean the question cannot be solved.
Having said that,
the constant variation can be solved by calculating the gradient of the graph;
The gradient is often represented by m and is calculated as thus

Where

By substituting values for x1,x2,y1 and y2; the gradient becomes




Hence, the constant of variation is $1.50
3a + a - 15 = 225 . your substituting b(a-15) into the first equation. <span />
Answer:
The upper bound is 97.5 cm
Step-by-step explanation:
The upper bound is given as the value that is larger than or equal to all values in a data set, for example, in the data set, {3, 6, 16, 23, 25}, an upper bound is 25, however, where the accuracy of the data is given, the upper bound can be found by the following relation
Where the number is given to the nearest 100, add and subtract half of hundred to obtain the upper bound and lower bound respectively
For the question, given that the size of the television is given as 95 cm, correct to the nearest 5 cm, we add add half of 5 cm to get the upper bound as follows;
Upper bound = 95 cm + 5/2 cm = 97.5 cm
The upper bound = 97.5 cm.