Hi there!
PART A:
The system of equations we would use would be:
x + y = 22 (amount of items)
3x + 1y = 30 (cost)
Variables:
x = the amount of strawberry wafers bought at the price of $3
y = the amount of chocolate wafers bought at the price of $1
PART B:
To solve, we'll use substitution because we can easily isolate a variable using the first equation.
Work:
x + y = 22 (first equation)
y = 22 - x (isolating a variable)
3x + 1y = 30 (second equation)
3x + (22 - x) = 30 (substituting into the second equation)
2x + 22 = 30 (simplifying)
2x = 8 (subtracting)
x = 4 strawberry wafers
4 + y = 22 (substituting x into the first equation to solve for y)
y = 18 chocolate wafers
ANSWER:
They bought 4 strawberry wafers and 18 chocolate wafers.
Hope this helps!! :)
If there's anything else that I can help you with, please let me know!
Μ = 500, population mean
σ = 110, population stadard deviation
The given table is
z 0.00 0.25 0.35 0.45 1.00 1.26 1.35 1.36
P 0.5000 0.5987 0.6368 0.6736 0.8413 0.8961 0.9115 0.9131
Range of random variable is X = [350, 550].
Calculate z-score for x = 350.
z = (350 - 500)/110 = -1.364
From the given tables,
The probability at x = 350 is
1 - 9131 = 0.0869
Calculate the z-score for x = 550.
z = (550 - 500)/110 = 0.454
From the given tables,
The probability at x = 550 is 0.6736
The probability that x =[350,550] is
0.6736 - 0.0869 = 0.5867
Answer: 0.5867 (or 58.7%)
Answer:
a. 28˚
b. 76˚
c. 104˚
d. 56˚
Step-by-step explanation
a. because angle between tangent and chord is equal to the angle(s) in alternate segment.
b. because angles in triangles add up to 180˚, 180-28=152 and because isosceles triangle, 152/2=76˚
c. because angles in triangles add up to 180˚ and opposite angles in a cyclic quadrilateral add up to 180˚, 31+76=107, 180-107=73, 73-28=45, angles in triangle so 180-(31+45)=104˚
d. 28*2=56˚ because angles at circumference are half angles at centre
Answer:
18 million kilometers in one min. and 0.3 million kilometers in one second
Step-by-step explanation:
so the one min. is easy because all you have to do is take 180 and divide it by 10 and you get 18 million kilometers in one min. and then you would take 18 and divide it by 60 and you would get 0.3 million kilometers in one second
35% chance because the company made 150 bags