Answer:
1.Since there is spare capacity in the consumer division, the acceptable transfer prices are variable cost per unit - market price per unit
i.e. $104-$150
The transfer price should be set in between the two. However, $150 is an appropriate price
2. Income will increase as follows:
Consumer Division = (115-104)*2880 = $31,680
Commercial Division = (150-115)*2880 = $100,800
Company = $132,480
3) check the attached file
4.Income will increase as follows:
Consumer Division = (126-104)*2880 = $63,360
Commercial Division = (150-126)*2880 = $69,120
Company = $132,480
Explanation:
check attached files for explanation well detailed.
Answer: 10.67%
Explanation:
Mr Madoff is offering to grow the current value of $1,000 to a future value of $1,500 in 4 years.
This is a future value problem.
1,500 = 1,000 * ( 1 + interest) ^ 4 years
( 1 + interest) ^ 4 = 1,500/1,000
( 1 + interest) = 4√(1,500/1,000)
1 + interest = 1.1066819197
Interest = 1.1066819197 - 1
= 10.67%
Answer:
In the given scenario, the age discrimination that Claire displays could be because she believes that:
B) older workers are not interested in learning new things.
Explanation:
A manager is someone who controls and manages the resources in a company, firm or an organization. A major management role is the hiring of new employees. Employees form the backbone of any company, the type of employees that constitute an organization are always determine if the business will be a success or a failure. Hiring employees should be taken very seriously to ensure that their qualities are in line with the organizations goals and ambitions.
In the case above, Claire who owns an editorial services firms uses age discrimination criteria to hire her employees. This is evident by the fact that the average age of her employees is 30, meaning they are still considered youths since they are under below 35 years of age. Most managers like Claire use such tactics in hiring due to their personal beliefs. Some age discrimination hiring strategies are used because the hiring managers feel like older workers are usually not interested in learning new things.
Answer:
The company's earnings per share is $ 4.
Explanation:
EPS earning per share is an indicator widely used by investor of stock market in order to determine market value of their investment. EPS is directlty proportional to stock price.
EPS is calculated by dividing net income with outstanding common shares.
EPS = Net income/ outstanding common shares
EPS = 34,000/8,500 = $ 4
Answer:
Present Value = $290
Explanation:
The present value of a future payment

Where r discount rate
t is the number of years until the payment will be received.
PV = Present Value = ?
FV = Payment = $4,400
r= 8.3% = 0.083
N = 20 - 6 = 14
PV = $4400 / (1 + 0.083)(20 - 6)
= $4400 / (1.083 * 14)
= $4400 / 15.162
= $290.1992
≅ $290
Present Value = $290