Answer:
$15.25
Step-by-step explanation:
$7.50+$4.85+$12.25 +$9.00 +$8.15 = $41.75
$28.50*2 = $57.00
So, he needs $57.00- $41.75 = $15.25 more
Answer:
$2.25/km
Step-by-step explanation:
The cost charged for a total taxi ride of
was $32. To get the cost per km, we divide the cost charged for the total taxi ride by the total distance that was traveled by the taxi. The cost per km is given by:
Cost per km = 
Therefore the cost per kilometer is $2.25 per kilometer. Each kilometer traveled by the taxi cost $2.25.
This uses the concept of proportions.
.002 converted to a fraction is 2/1000, or 1/500.
We set up the proportion like so:
10/100 = .002/x
Solve for x.
Cross-multiply.
10 * x = .002 * 100
10 * x = .2
x = .2 / 10
x = .02
The answer is .02
X is sugar
y is butter
z is total money
$0.80x + $1.25y = z
the total money spent if the Baker bought 6 pounds of butter and 20 pounds of sugar would be $23.50.