Take the amount 14 MPG (miles per gallon)
Then take the number of miles to go (133 miles to go)
Divide, like so:
133/14
= 9.5
2ab x cos (C) = 7 because
a^2 + b^2 - 2ab x cos(C) = c^2
2ab x cos(C) = a^2 + b^2 - c^2
2ab x cos(C) = 2^2 + 2^2 - 1^2
2ab x cos (C) = 7
Answer:
A bus traveling north at 25m/s
Step-by-step explanation:
Common sense
Find the unit rate by dividing 360 bottles by 5 minutes:
360 bottles
-------------------- = 72 bottles/minute
5 minutes