Answer:
How many more games will Aditi have to win to have an 80% winning record?
<u>The linear equation that models this is:</u>
12 + x = 0.80(x+20)
<u>Aditi would have to win</u> 20 <u>more games to have an 80% winning record. </u>
Rate as brainliest and plz press the <u>THANKS </u>button :)
2ab x cos (C) = 7 because
a^2 + b^2 - 2ab x cos(C) = c^2
2ab x cos(C) = a^2 + b^2 - c^2
2ab x cos(C) = 2^2 + 2^2 - 1^2
2ab x cos (C) = 7
Answer:
0.25
Step-by-step explanation:
72% of courses have final exams and 46% of courses require research papers which means probability of 0.72 for courses that have final exams and 0.46 for courses that require research papers.
31% of courses have a research paper and a final exam, which means probability of 0.31 for both courses with exams and research papers, using Venn diagram approach, find picture attached to the solution.
P(R or E) = P(R) + P(E) - P(R and E), which gives:
P(R or E) = 0.15 + 0.41 - 0.31
P(R or E) = 0.25.
Answer:
a)
We know that the total cost for the 150 shirts (plus a flat-rate of $25) is $1,825.
First, let's find how much costs each shirt.
First, the total cost of the shirts alone (neglecting the flat-rate) is:
$1,825 - $25 = $1,800
Then each shirt costs equal to the quotient of the cost and the number of shirts:
$1,800/150 = $12
Each shirt costs $12.
Then if you order T shirts, the total cost will be the flat-rate of $25 plus T times $12. The equation is:
C(T) = $25 + T*$12
b) C represents the cost
T represents the number of shirts ordered.
c) The initial value is the constant value, in this case, is $25
The rate of change is the coefficient that multiplies the independent variable (T), in the equation the rate of change is $12.