How you would set this up would be as follows:
(50*30)+4,596*.03
The 50*30 is her earning $50 a day for 30 days. Then to find her commission earnings you multiply her sales of 4,596 times the commission rate of 3%(when you move the decimal place you get .03)
Add them together and you get her total amount earned of $1,637.88
Hope this helped!
Answer:
2.72 × 10^8 seconds
Step-by-step explanation:
1. Organize the given information to help you create the equation:
- Light travels 1.86 × 10^5 miles per 1 second
- Light travels 5.062 × 10^13 miles per <em>n</em> seconds
- Need to solve for <em>n</em>
2. Set up the equation (Make sure that both numerators and both denominators match units, so the seconds are either both on top or both on bottom, NOT switched):
= 
3. Cross multiply (Multiply the first fraction's numerator by the second's denominator, and vice versa. It doesn't matter what number is on which side of the = sign)
<em>n </em>× (1.86 × 10^5) = 5.062 × 10^13
4. Solve for <em>n</em> by isolating the variable and dividing.
= 
<em>n</em> = 
<em>n </em>= 2.72 × 10^8 (Make sure to include the unit, seconds)
Answer:

Step-by-step explanation:
Given

Required
The standard form of the polynomial
The general form of a polynomial is

Where k is a constant and the terms are arranged from biggest to smallest exponents
We start by rearranging the given polynomial

Given that the highest exponent of x is 5;
Let n = 5
Then we fix in the missing terms in terms of n

Substitute 5 for n


Hence, the standard form of the given polynomial is 
110/50=2.2 (each person consumes 2.2 kg of rice)
50+20 (the people who join)=70 total of people
70X2.2= 154 kg of rice.
Answer:
-1.1 cups
Step-by-step explanation:
To find out how much was spent on the main bottle of detergent, we must add the expenses that were incurred in the wash.
The statement tells us that first there is an expense of 0.4 cups of laundry detergent while washing one load of laundry and 0.7 coupon another load, therefore this means that the change in the bottle would be:
(-0.4) + (-0.7) = -0.4 - 0.7 = -1.1 cups.
In other words, the main bottle would have 1.1 cups less, that is, -1.1 cups.