Answer:
There are 4 ounces of Fiber X cereal in the mix
Step-by-step explanation:
Lets n be the amount of ounces of Fiber X in the mix. Since there are a total of 12 ounces in the mix, then, on terms of n, there are 12-n ounces of Fiber Max on it.
Since 65% of the mix is Fiber, then there are 12*0.65 = 7.8 ounces of Fiber. We can also obtain this value if we take the proportions of Fiber in each cereal of the mix (in terms of n), so that we can obtain the true value of n
we have
7.8 = n *0.55 + (12-n)*0.7 = 0.55n + 8.4 -0.7 n = 8.4-0.15n
Therefore
0.15 n = 0.6
n = 0.6/0.15 = 4
As a consecuence, there are 4 ouces of Fiber X cereal in the mix.
Answer: 1. 1,906,500
2. 840
Step-by-step explanation:
1. Given: There are 125 juniors at the high school.
Total positions = 3 [president,vice president, and secretary]
Then, Number of ways to elect a president,vice president, and secretary( which is in order) out of 125 juniors =
[Using permutations]

Hence, Required ways =1906500
(2) Given word : "RHOMBUS"
Total letters= 7
By permutation, the umber of 4-letter arrangements = 

Hence, required ways = 840
Answer:
0.0406, 0.8284,0.7887
Step-by-step explanation:
Given that Mattel Corporation produces a remote-controlled car that requires three AA batteries
X is N(34, 5.5)
Hence sample size of 25 would follow a t distribution with df = 24
This is because sample size <30
t distribution with df 24 would be bell shaped symmetrical about the mean and unimodal.
Std error of sample mean = std dev /sqrt n=
Prob (X>36) = 
i.e nearly 4.1% of the sample would have a mean useful life of more than 36 hours
X>33.5 implies 
=0.82837
=0.8284 proportion will have a mean useful life greater than 33.5 hours
Proportion between 33.5 and 36 hours
= 
Normalcdf(78, 82, 80, 8/√(64)) = 0.9544997361
The standard deviation of the sample mean will be 8/√64 = 1, so you are asking for the probability that the value will be within 2 standard deviations of the mean. This is a number most statistics students are asked to memorize.
Your probability is about 0.9545.
The shortest distance would be from both cause they are bath the same length