Answer: $163.85
Explanation:
1) Data:
Purchase price: $ 113.00
mark up: 45%
2) Formula
selling price = purchase price + mark up
mark up = % * purchase price
3) Solution
mark up = 45% * $ 113.00 = 0.45 * $ 113.00 = $50.85
selling price = $ 113.00 + $ 50.85 = $ 163.85
Answer: $ 163.85
Answer:
The probability of Yarborough when you are randomly dealt 13 cards out of a well-shuffled deck of 52 card is 0.000547.
Step-by-step explanation:
The number of ways you can choose a set of 13 different cards from a deck of 52 cards is given by 52P13.
Hence the unordered sample space has 52P13 equally likely outcomes. The number of outcomes with no card above a nine is 32P13.
This leads to the same value for the desired probability of a Yarborough:
32P13 / 52P13 = 0.000547.
option A i.e. Three-fourths (four-thirds) x = negative 6 (four-thirds).
<u>Step-by-step explanation:</u>
We have , The given expression as Three-fourths x = negative 6 , which can be written as
. Now in order to solve this equation in one step , we must notice that coefficient of x must be 1 but it's
, Let's make coefficient of x as 1 by multiplying both side of equations by 4/3:

⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Therefore, x= -8 & correct option to solve the equation Three-fourths x = negative 6 for x in one step is <u>option A i.e. Three-fourths (four-thirds) x = negative 6 (four-thirds).</u>
Answer:-8x^2-6x+36xy^2+27y^2
Step-by-step explanation:
using the FOIL method
Answer: 80
Step-by-step explanation: Please see attachment for explanation