<span>The lowest common factor of 7 and 18 is 126 (this is a number that both 7 and 18 multiply into, in fact by each other). This means the 126th person will be the first to get both coupons.</span>
Answer:
3.00
Step-by-step explanation:
USL = 350+18 = 368
z = (USL-Mean)/6*σ = (368-350)/6*σ
σ = 3/0.9999966 = 3.00 (approx)
Answer:
1) His total commission is $1,234.3
2) The purchase of the car is $24,790.
Step-by-step explanation:
1) 21640*0.02= 432.8+ 250= 682.8
15075*0.02= 301.5+ 250= 551.5
682.8+ 551.5= 1,234.3
2) 745.8- 250= 495.8/ 0.02= 24,790
Answer:
Therefore the only statement that is not true is b.)
Step-by-step explanation:
There employees are 6 secretaries, 5 consultants and 4 partners in the firm.
a.) The probability that a secretary wins in the first draw
= 
b.) The probability that a secretary wins a ticket on second draw. It has been given that a ticket was won on the first draw by a consultant.
p(secretary wins on second draw | consultant wins on first draw)
=
=
.
The probability that a ticket was won on the first draw by a consultant a secretary wins a ticket on second draw =
is not true.
The probability that a secretary wins on the second draw = 
c.) The probability that a consultant wins on the first draw =

d.) The probability of two secretaries winning both tickets
= (probability of a secretary winning in the first draw) × (The probability that a secretary wins on the second draw)
= 
Therefore the only statement that is not true is b.)