Answer:
Step-by-step explanation:
Given that we assume no direct factory overhead costs (i.e., inventory carry costs) and $3 million dollars in combined promotion and sales budget, the Deal product manager wishes to achieve a product contribution margin of 35%.
Sales - variable cost = Fixed cost + profit
Here fixed cost = 3 million dollars
Sales - variable = contribution = 35%
35% should atleast meet the fixed cost
i.e. 35% = 3 million
100% = 8.57 million can be cost
Since fixed cost will not change and remain 3 million these 5,57 million can be given to material and labor costs
So material and labor cost should be limited upto 5.57 million increase.
Answer: f(x) = -3x + 4
Step-by-step explanation:
The function is represented by
9x + 3y= 12
This is a linear equation with x as the independent variable. This means that if x is the independent variable, the y is the dependent variable. The values of y depends on the values of x. In order to represent the function, 9x + 3y= 12, we would rearrange the function such that y stands alone on the left hand side of the equation. This becomes
9x + 3y= 12
Subtracting 9x from both sides,
9x -9x + 3y = 12 - 9x
3y = 12-9x
Dividing the lefthand side and right hand side of the equation by 3, it becomes
3y/3 = (12-9x)/3
y= -3x + 4
using function notation,
y = f(x) = -3x + 4
Since we know this figure is a square, we also know that all sides are the same. Therefore, we must figure out one side length and then use that math to find the other point. A simple way to do this is to graph the points and match them up for the missing corner.
In the graph below, you will see that
(-6, -3) is circles in red, showing that it is the correct answer. The red dots show how we could match up the corners to find the answer.
Answer:
31200 dollars
Step-by-step explanation:
you multiply 13 by 4, because its last week and this week, then find 60 percent of that. Proportion: x/52000=60/100. When solved, it is $31200
Answer:
D
Step-by-step explanation:
We calculate the z-score for each
Mathematically;
z-score = (x-mean)/SD
z1 = (1.9-2.1)/0.2 = -1
z2 = (2.3-2.1)/0.2 = 1
So the proportion we want to calculate is;
P(-1<x<1)
We use the standard score table for this ;
P(-1<x<1) = P(x<1) -P(x<-1) = 0.68269 which is approximately 68%